На тукушто завршените квалификации за утрешната трка за Големата награда на Шпанија, прото место и пол позицијата ја освои Шарл Леклер со време од 1:18.750. На второто место се пласираше Макс Верстапен со +0.323 заостанување, додека пак, трет е Карлос Саинц со +0.416.

Луис Хамилтон заврши како шести, и од оваа позиција ќе стартува утре, додека пак зад него е Валтери Ботас.

 

sportmedia.mk