Тимот на Лос Анџелес Лејкерс успеа да стави крај на поразите во серија. Обезбеден е триумф над тимот на Портланд со конечни 102:93. Овој меч како и оној во кој тимот на Мајами успеа да слави над во моментов екипата со најдобар скор во НБА лигата, тимот на Јута со конечни 124:116 се двата меча з аиздвојување во ноќта преполна со мечеви и возбудувања.

Леброн Џејмс на мечот против Портланд успеа да впише 28 поени и 11 скокови, додека пак на спротивната страна сосема очекувано најдобар Демијан Лилард со 35 коша.

Во таборот на Мајами пак, дабл – дабл на Џими Батлер со 33 поени и 10 скока, додека пак кај Јута до 30 поени стигна Донован Мичел.

Резултати:

Мајами – Јута 124:116

Лејкерси – Портланд 102:93

Голден Стејт – Шарлот 130:121

Оклахома – Атланта 118:109

Мемфис – Клиперс 99:119

Чикаго – Феникс 97:106

Детроит – Сакраменто 107:110

Торонто – Хјустон 122:111

Бостон – Индијана 118:112

sportmedia.mk