Само Кирил Лазаров може да направи невозможното да стане возможно. Нашиот најдобар ракометар, кој во иднина ќе биде и селектор на македонската репрезентација го стори она што до вчера беше мисловна именка.

Во поширокиот список на Лазаров од 35. имиња се најде и Филип Миркуловски. Ракометарот на Вецлар ќе има двојна улога во тимот, како играч и како тренер.

Миркуловски одамна се откажа од репрезентативните настапи, но се чини не може да го одбие повикот на Лазаров.

Легендата врати легенда. Заедно двајцата со Ангеловски, Јоноски и Црвенкоска ќе се обидат да испишат нова историја.

Прв предизвик е двомечот со Данска во рамките на квалификациите за пласман на ЕП 2022 година. Македонија има две победи, а до крајот на циклусот остануваат уште четири меча, два против актуелниот светски првак и по еден против Финска на гости и Швајцарија дома.

sportmedia.mk