Трофејниот австирски скијач Ханес Рајхелт официјално стави крај на својата професионална кариера.

Тој го освои малиот глобус во супервелеслалом во 2008 година, а во кариерата оствари вкушно 13 победи и 46 подиуми во светскиот куп.

Специјалистот за брзи дисциплини на светските првенства освои два медали. Беше првак во супервелеслалом во 2015 година, а во истата дисциплина беше втор во 2011 година.

Последната трка Рајхелт ја извозе во традиционална австриска носија, во шорц и кошула,

 

sportmedia.mk