Убедлив победа од 3:0 на гостувањето кај „фенерџијата“ Шефилд Ј. ги врати за момент насмевките на лицата на навивачите на Арсенал во Премиер лигата. По два меча без победа, момците на Артета предводени од одличниот Александре Лаказет, вечерва дојдоа и до рутинска победа на гостувањето кај тимот кој следната сезона ќе се пресели во Чемпионшип.

„Топчиите“ отворија со првиот гол на Лаказет во 33. минута, за во вториот дел Мартинели во 72. минута да зголеми на 2:0, додека Лаказет со вториот свој гол во 85. минута да ги постави конечните 3:0.

sportmedia.mk