Од четврток во СЦ „Кале“ ќе се води битката за трофејот во Купот на Македонија „Благоја Георгиевски Буштур“. Денеска на официјална прес-конференција екипите учеснички ги искажаа своите очекувања.

Со оглед на интересната сезона оваа сезона, дефинитивно има простор за изненадувања. Четвртфиналните натпревари на програмата се закажани за во четврток, први на терен во најраниот термин ќе истрчаат Пелистер и Академија ФМП. По оваа средба Работнички и ТФТ ќе се борат за влез во второто полуфинале, додека со почеток во 17 часот, Еуро Никел и Гостивар ќе ја комплетираат двојката.

Последниот вечерен термин е закажан во 19:30 часот, се среќаваат МЗТ Скопје и Куманово.

Последен освојувач на Купот на Македонија беше Работнички, КФСМ денеска на Димитар Мираковски му го предаде пехарот.

ЧЕТВРТФИНАЛЕ ДВОЈКИ (14. МАЈ)

12:00: Пелистер – Академија ФМП (1)

14:30: Работнички – ТФТ (2)

17:00: Еуро Никел – Гостивар (3)

19:30: МЗТ Скопје – Куманово (4)

ПОЛУФИНАЛЕ (15. МАЈ)

Победник 1 – Победник 5

Победник 3 – Победник 2

sportmedia.mk