Норвешкиот скијач Александер Амод Килде е победник во спустот на популарната патека „Штрајф“ во австрискиот зимски центар Кицбил. За него ова е шеста победа сезонава во Светскиот куп во алпско скијање, а за 0,42 секунди беше подобар од изненадувањето на денот, францускиот ветеран Јохан Клери, додека третото место го освои францускиот скијач Блес Гајзенданер.

Во спустот води Килде со 405 поени, а втор е Матијас Маер со 352.

Во генералниот пласман прв е Марко Одермат со 1120 поени, а втор е Килде со 785.

Утре на патеката „Ганслернханг“ во Кицбил ќе се вози слаломот, а задутре уште еден спуст на „Штрајф“. Два дена подоцна караванот се сели во Шладминг каде ќе се одржи слаломска трка, а потоа следува пауза поради Зимските олимписки игри.

sportmedia.mk