Тимот на Келн грчевито се бори за опстанок во Бундеслигата, и се ќе зависи во последните две кола. „Јарците“ може на крајот и да испаднат.

Но, она што е чудно е што наместо да се фокусираат како да останат во Бундеслигата, а потоа да најдат играчи и тренер, тие денеска назначија нов предводник од следната сезона.

Станува збор за Штефен Баумгарт кој потпиша на две години. Тој претходните четири сезони беше тренер на Падеборн, кој успеа да го внесе во „елитата“, а потоа и да испадне.

Во моментов тимот го води Фридхелм Функел, а претходниот тренер Маркус Гидсол е отпуштен поради слабите резултати.

 

sportmedia.mk