Порто приреди вистински шок за Јувентус по судиските продолженија на „Алијанц Арена“ во Торино го победи Порто со 3-2, но поради победата на португласкиот состав на првиот меч од 2-1, италијанскиот тим не успеа да обезбеди четвртфинале.

Многумина го обвинуваат Кристијано Роналдо за вториот примен гол. Серхио Оливеира од повеќе од 20 метри од слободен удар ја тресеше мрежата на Јувентус. Роналдо при изведување се сврте плашејќи се од топката, која мина под него.

„Направи неопростлива грешка. Јас за жив ѕид секогаш бирав играчи кои не се плашат од топката. Не смееше да го свртиш грвот, такво нешто никогаш не се прави“, рече поранешниот италијански селектор, Фабио Капело.

И Пирло беше свесен дека живиот ѕид му се распадна во клучните моменти.

„Никогаш претходно ми се нема случено ова, играчите да се свртат. Претпоставувам дека мислеа дека е предалеку и нема опасност за гол. Грешка, се случува тоа“, изјави тренерот на Јуве.

sportmedia.mk