logo
logo
logo

Како и на минатото ЕП, Франција го доби првиот меч со автогол (видео)

Vecer | 17.06.2024

Како и на минатото ЕП, Франција го доби првиот меч со автогол (видео)

Франција ја совлада Австрија со 1:0 и со три бода го почна европското првенство во Германија. Французите славеа благодарение на автогол. Интересно, Франција на претходното ЕП 2020 првиот меч го доби со 1:0 со автогол на Хумелс (ја победи Германија), а вечерва во Дизелдорф со автогол на Вебер ја совлада Австрија со ист резултат.
Моментот на одлука падна во 38 минута кога Мбапе се ослободи од својот чувар, нафрли на петерецот, а Вебер со глава ја смести топката во сопствениот гол. Имаше Франција повеќе шанси од противникот, а во 54 минута Мбапе излезе сам пред противничкиот голман и шутна покрај голот.

Австрија притисна во завршницата за да изедначи, а Французите чекаа од контра напади. Мрежите не се затресоа повеќе и трите бода отидоа на контото на двојниот европски првак.

Следниот меч на Франција е против Холандија на 21 јуни, додека истиот ден Австрија ќе игра против Полска.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk