Екипата на Јанта Волеј поведе во финалната серија во женската одбојка со 2:1 откако денеска славеше над Вардар во салата „Македонија“ со 3:1 во сетови (22:25, 25:17, 25:20, 25:21), па сега на домашен терен ќе ја бараат титулата во женскиот шампионат.

Вардар благодарение на Агуеро го доби првиот сет со 25:22, но во вториот, потоа и во другите Јанта возврати со пресврт. „Вардарки“ доживеаа пех со тоа што им се повреди Павловска која не можеше да го продолжи мечот.

Следниот меч од финалето ќе се одигра во понеделник.

sportmedia.mk