Тренерот на Фрајбург, Кристијан Страјх и во следната сезона ќе го тренира тимот, откако денеска се договори на продолжување на соработката на уште една година, откако сегашната истекуваше на крајот од сезоната.

Страјх е тренерот со најдолгиот стаж во Бундеслигата, а следната сезона ќе му биде 11-та во тимот на Фрајбург.

Од клубот не истакнаа на колку време е договорот.

„Клубот е многу среќен што продолжува со Кристијан и после завршувањето на оваа сезона“, рече член на управата на Фрајбург.

sportmedia.mk