Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), соопштил дека не го признава Виктор Лукашенко, син на белорускиот претседател Александар Лукашенко, за нов претседател на Олимпискиот комитет на Белорусија, што значи дека оваа земја нема да може да се натпреварува на ОИ во Токио.

Во соопштението објавено синоќа, се прецизираат дека ИОК не го признава Лукашенко, и тоа значи дека Белорусија ќе биде отстранета од сите активности на организацијата, како и забрана за учество на ОИ.

Лукашенко на крајот од минатиот месец беше одбран за претседател на Олимпискиот комитет, иако ИОК го суспендираше.

Претходно Александар Лукашенко беше дел од комитетот 23 години, неговиот син Виктор беше потпретседател.

ИОК во декември минатата година ги суспендираше двајцата, со образложение дека не ги заштитиле спористите кои учествувале во протестите за заштита од дискриминација.

sportmedia.mk