Во моментов број еден Македонскиот атлетичар, Дарио Јакимовски на денешниот Куп на Македонија кој се одржува на Арената Тодор Проески во Скопје, го урна националиот рекорд на 10.000 метри кој беше во сопственост на Милан Маџгаљ цели 41. година.

Илиевски истрча 30.04.03, и го подобри стариот рекорд кој гласеше 30.25.10 за повеќе од дваесет секунди.

Илиевски е нашиот најдобар атлетичар и својата форма ја темпира за обезбедување норма за следните олимписки игри во Токио.

 

sportmedia.mk