Јуве и Барса испаднаа уште во осминафиналето на Лигата на шампионите, а со тоа завршува една ера која траеше цели 15 години. Кристијано Роналдо и Лео Меси за првпат од 2004/05 година не успеаја да бидат дел од четврфиналето на ЛШ. Ова е прв случај ниту еден од нив да биде присутен во групата од осум најдобри тима во Лигата на шампионите.

Лоша година за еден од нив двајца имало и порано, но никогаш двајцата не ја пропуштиле оваа завршница во најквалитетното европско клупско натпреварување.

sportmedia.mk