Холандија е последниот противник во групната фаза на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство. Оваа селекција се соочува со проблеми пред стартот на континенталното натпреварување.

Добро е познато дека поради Ковид-19 надвор од тимот беше првиот голман, Јаспер Силесен. Предводникот на Холандија, Франк де Бур нема да ризикува и затоа го отстрани од списокот, а на негово место го постави Марко Бизот, членот на Аз Алкмар.

Мечот меѓу Холандија и Македонија се игра 21. јуни во Амстердам.

sportmedia.mk