И Ханс Флик е кандидат за селектор на Германија по завршувањето на Европското првенство, откако вчера Јоаким Лев најави заминување по евро собирот оваа година.

Флик наводно истакнал желба да ја води селекцијата, откако му беше помошник на Јоаким Лев на клупата долго време.

Баерн Минхен, пак, најавил дека нема да му прави проблеми доколку Флик сака да биде селектор на „елфот“.

Покрај Флик, кандидати за селектор на Германија се и Јирген Клоп и Лотар Матеус.

sportmedia.mk