logo
logo
logo

И ФИФА се огласи по пресудата за навивачите кои расистички го навредуваа Винисиус!

Vecer | 11.06.2024

И ФИФА се огласи по пресудата за навивачите кои расистички го навредуваа Винисиус!

Откако тројца навивачи на Валенсија добија затворски казни од по 8 месеци поради расизам кон Винисиус, се огласи и ФИФА, поточно претседателот на Светска куќа на фудбалот, Џани Инфантино.

Тој ја поздрави оваа одлука на шпанскиот суд:

Задоволен сум што гледам цвста акција и казна која ја одредија шпанските власти по повод расистичкото навредување кон Винисиус. Тоа е позитивен чекор“ напиша Инфантино на Инстаграм.

Инаку ова е прва ваква одлука или пресуда во шпанскиот фудбал.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk