По поразот во финалето од Лигата на Нации од нашата репрезентација и неуспехот за пласман на завршницата на европското првенство кое ќе се одржи оваа година, селекцијата на Грузија го смени селекторот Владимир Вајс.

Според последните информации во локалните медиуми, на кормилото на грузискиот национален тим во иднина ќе седне екс-дефанзивецот на француската репрезентација и некогашна ѕвезда на Баерн Минхен, Вили Сањол.

Тој денеска потпиша двегодишен договор со Грузиската федерација, со опција за продолжување на уште две. Сањол (43) нема извршувано тренерска работа цели 4 години. Последен пат тој беше тренер во 2016 година кога го напушти Бордо.

sportmedia.mk