Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа дојде до одличен резултат на ВТА турнирот во Белинцона (Швајцарија). Таа се пласираше во третото коло, откако дојде до победа над третата носителка.

Ѓорческа ја совлада кинеската тенисерка Ксју Ванг по пресврт. Откако првиот сет го загуби со 3-6, најдобрата македонска тенисерка во следните два сета. Во вториот беше подобра со 6-4, по што следеше блесок, ја надигра противничката и третиот сет го доби со неверојатни 6-0.

Претходно Ѓорчевски ја совлада Јуле Нимер од Германија.

sportmedia.mk