Трет меч и трета победа на Шпанија во групата – Е на ЕП. “Фуријатта“ со 28:24 ја победи БиХ, иако губеше по првото полувреме. Сепак Шпанците покажаа дека немаат намера групата да ја завршат макар и со еден пораз, па така направија пресврт и победија.

Русија исто така дојде до третата победа, но во групата – Ф. Вечерва Русите славеа со 36-27 против Словачка и со тоа ставија печат на досегашните одлични игри на ова ЕП во ракомет.

Хрватска очекувано славеше со Украина и тоа убедливо, со 38-25. Сепак “коцкестите“ се уште не знаат дали се пласирани во следната фаза, ќе мора да почекаат на мечот меѓу Србија и Франција.

sportmedia.mk