Светската фудбалска федерација (ФИФА) покрена дисциплинска постапка против Мексико поради хомофобни испади за време на дуелот против Доминиканска Република, одигран на 18. март.

На овој натпревар имаше одреден број на навивачи, според забелешките на официјалните лица, од трибините ги навредувале хомосексуалците.

Поради ова на Мексико му се заканува казна, можно е одземање и на бодови.

„ФИФА потврдува дека е отворена дисциплинска постапка против фудбалскиот сојуз на Мексико поради дискриминирачки пораки на мечот до Доминиканска Република“, се вели во сопштението на ФИФА.

sportmedia.mk