logo
logo
logo

Два месеци без публика во грчкото фудбалско првенство

Vecer | 11.12.2023

Два месеци без публика во грчкото фудбалско првенство

 

Натпреварите од грчкото фудбалско првенство ќе се играат без присуство на публика до 12. Февруари 2024 година за да се запре насилството кое го прати грчкиот фудбал, соопшти владата на таа држава.

„Сите натпревари од првенството на Грција ќе се игра зад затворени врати во наредните два месеци, односно до 12. Февруари“, изјави потпаролот Павлос Маринакис.

Тоа значи дека 10 кола од Суперлигата ќе се играат пред празни трибини како и натпреварот меѓу Олимпијакос и ТСЦ Бачка Топола во рамките на Лигата на Европа во четврток.

Одлуката е донесена по последните насилства и пресметка на навивачите и полицијата на одбојкарски меч во Атина. Еден полицаец бил тешко повреден и завршил во кома. Осомничениот го признал делото и е задржан во притвор.

Грчките хулигани често ги користат спортските терени за физички пресметки, посебно помалите спортови каде има малку обезбедување и полиција.

Забрана за натпреварите од останатите спортови не е соопштено.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk