Уште еден ефикасен меч се одиграа синоќа, Бруклин го прегази Бостон со 124-141. Нетси имаат водство од 3-1, се најдоа на победа до следната рунда. Втората четвртина беше клучна за триумфот на гостите, ја добија со (26-40), не дозволија на противникот да се врати, во еден момент позитивата беше и 27 поени.

Триото на Бруклин беше незапирливо. Дурент имаше 42 поени, Ирвинг запиша 39 поени и 11 скока, додека Харден запиша 23 поени и 18 асистенции. На другата страна Татум имаше 40 поени.

ЛА Клиперс стигнаа до втората победа против Далас во првата рунда во плеј-офот во НБА-лигата, славеа со 81-106 и израмнија на 2-2.

sportmedia.mk