Фото: www.fcdynamo.kiev.ua

Екипата на Динамо Киев е освојувач на Купот на Украина откако вечерва со 1:0 ја совлада Зарја во финалето на Купот на Украина. Динамо пред неколку денови стана првак на Украина и ја прекина доминацијата на Шахтјор Доњецк, а сега го освои и Купот, всушност го одбрани трофејот од минатата година.

Вечерва на стадионот во Темопил, Динамо славеше со голот на Циганков во првото продолжение. Во регуларниот дел беше 0:0. Истиот играч во 105 минута имаше шанса да го зголеми водството но промаши пенал. Зарја не успеа да го освои првиот трофеј во Купот.

А Динамо заокружи двојна круна во домашниот шампионат за првпат по сезоната 2006/07. За нив ова е 13-ти трофеј во Купот од осамостојувањето на Украина.

sportmedia.mk