Поранешниот француски репрезентативен напаѓач, Џибрил Сисе, потпиша договор со Панатинаикос од Чикаго, клуб кој се натпреварува во четвртата американска лига.
Сисе има 39 години но сака уште да игра фудбал, па отиде преку „барата“ да игра за клубот од Чикаго. Сисе играше и за „оригиналниот“ Панатинаикос од Атина. Играше и за Оксер, Ливерпул, Лацио и во други клубови.

Панатинаикос Чикаго е клуб формиран во 2019 година од Американци со грчко потекло, и се натпреварува во НПСЛ лигата.

sportmedia.mk