По пласманот во финалето на ЛШ, како и добрите настапи во вториот дел од сезоната во Премиер лигата раководството на Челзи ќе му понуди нов договор на менаџерот Томас Тухел, пренесува „Дејли меил“. Тухел седна на клупата на Челзи на 26 јануари оваа година со тоа што потпиша договор на 18 месеци. Челзи моментално има 64 поени по 35 кола и е четврти на табелата. „Сините“ ќе играат против Манчестер Сити во финалето на ЛШ како и против Лестер во финалето на ФА купот.

Според „Дејли меил“ Челзи ќе му понуди нов двегодишен договор на Тухел со можност да го продолжи на уште една година. Со тоа Тухел ќе добие можност длабоко и детално да го анализира тимот и време да го реконструира и да го направи шампионски.

sportmedia.mk