Баерн Минхен оствари нова победа во Бундеслигата, со што избега на +7 во однос на второпласираниот Лајпциг, и се доближи до нова титула.

Баерн за кратко време поведе со 0:2 с оголовите на Мусиала и на Чупо-Мотинг. Меѓутоа Волфсбург се врати со гол на Вергорст, а потоа Мусиала донесе +2.

Во вториот дел Филип само намали за победа од 2:3.

Се очекуваше интересен меч во Менхегладбах, каде домашниот тим Борусија го пречека Ајнтрахт. Меѓутоа домашната екипа славеше со 4:0, и со тоа даде надеж на Борусија Дортмунд во битката за четвртото место. Головите за „Менш“ ги дадоа Гинтер, Хофман, Бенсебаини и Волф.

Шалке убедливо беше поразен од Фрајбург (4:0), и веќе следното коло тимот од Гелзенкирхен веќе може и официјално да биде испаднат од Бундеслигата. Аугзбург и Арминија одиграа без голови, а Унион Берлин го совлада Штутгарт со 2:1.

 

sportmedia.mk