Двајца македонски интернационалци вечерва настапија во Бундес лигата. Хановер и Филип Кузмановски беа подобри од Мелсунген со 31:23 во дерби натпреварот за место во првите десет екипи на табелата. Хановер стигна до седмата победа, а Филип Кузмановски не доби голема минутажа па мечот го заврши без голови.

Вецлар на Филип Миркуловски одигра со екипата на Ерланген, а на крајот двете екипи ги поделија бодовите после ремито од 28:28. Миркуловски на овој натпревар беше стрелец на два погодоци.

sportmedia.mk