Иако десеткуван Реал Мадрид славеше на гостувањето во Кадиз убедливо со 3:0 и се израмни по бројот на бодови со Атлетико (М) на врвот во Ла Лига. Момците на Зидан на ова гостување заминаа без Серхио Рамос, Валверде, Лука Модриќ, Менди, Тони Крос, Лукас…, но тоа не им пречеше да дојдат до прилично лесна и убедлива победа.

Карин Бензема имаше уште една фантастична вечер и беше првиот во низата кои погодија трипати за само 10 минути. Французинот го постигна водечкиот гол од белата точка во 30 минута, што беше прв пенал за Реал Мадрид по 26 натпревари.  Само три минути подоа Одриозола зголеми на 2:0, а во 40. веќе беше и 3:0, со вториот гол на Бензема.

sportmedia.mk