Завршија првите три кола во квалификациите за СП во Катар, а еве ја и првата селекторска смена. Белорусија остана без селектор откако Михаил Маркел го напушти кормилото по оној разочарувачки пораз од Белгија (0:8) што е и најтежок во нивната историја.

Во извештајот на ФФ на Белорусија се наведува дека двете страни се согласиле да го раскинат договорот, додека името на новиот селектор не е познат.

Маркел ја презема репрезентацијата во јуни 2019 година, претходно работеше во младинските категории, а со У21 освои трето место на ЕП.

sportmedia.mk