logo
logo
logo

Бајката на Сарбрикен заврши, Кајзер по 21 година повторно во куп-финале

Vecer | 02.04.2024

Бајката на Сарбрикен заврши, Кајзер по 21 година повторно во куп-финале

Успешната приказна во Купот на Германија на третолигашот Сарбрикен заврши по вечерашниот пораз од екипата на Кајзерслаутерн со 0:2. По победите против екипите на Баерн Минхен, Борусија Менхенгладбах и Ајнтрахт Франкфурт во предходните рунди, навивачите очекуваа нова победа и историско учество во финалето. Но, сепак тоа не се случи и домаќините го завршија своето учество во полуфиналето.

Резултатот го отвори Марлон Ритер во 53-тата минута, а вториот гол го постигна Туре во 75-тата минута. До крајот на натпреварот фудбалерите на Сарбрикен креираа шанси и се обидуваа да постигнат гол, но одличната одбрана на гостите не го дозволи тоа.

Кајзерслаутерн ќе го чека подобриот од натпреварот Баер Леверкузен – Ф. Дизелдорф во финалето кое ќе се игра на 25 мај на Олимпискиот стадион во Берлин.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk