Петер Бош повеќе не е тренер на Баер Леверкузен. Утрово од клубот објавија дека тој е разрешен од функцијата главен тренер на Баер.

Холанѓанецот беше отпуштен поради последните незадоволителни резултати. Тимот беше елиминиран од Лигата на Европа, загуби во Купот на Германија од клуб од 4-тата лига, а во Бундеслигата на последните девет натпревари освои само две победи и претрпе дури пет порази.

До крајот на сезоната клубот од Леверкузен ќе го предводи Ханес Волф, кој беше тренер на германската младинска репрезентација до 18 години.

 

sportmedia.mk