Екипата на ЖКК Бадел 1862 го потврди своето учество во Јадранската WABA лига за сезоната 2021/2022.

„Учеството во ова регионално натпреварување ќе претставува дополнителна можност за младиот тим на вицешампионот за докажување на меѓународен план во натпреварите против реномирани екипи од калибарот на ЖКК Будуќност Бемакс, Берое, Цинкарна Цеље, Монтана, …“, се вели во соопштението од клубот.

Настапот во ова силно натпреварување ќе треба да резултира со подигнување на квалитетот на домашната женска кошарка и секако популаризација на кошарката кај помладите девојчиња.

фото: КФСМ

sportmedia.mk