Австралиската сојузна држава Викторија оди во целосен локдаун, кој ќе почне од денеска на полноќ, а ќе трае до среда. Овие нови мерки поради британскиот мутиран вирус на Ковид-19. Поради ова, на трибините на австралија Опен во Мелбурн нема да има публика.

Организаторите на турнирот со официјално ги известија дека доаѓањето на мечевите е забрането до среда. Публиката не мечевите веќе беше ограничена на 50% од својот капацитет.


sportmedia.mk