Македонскиот интернационалец и репрезентативеџ Езџијан Алиоски и неговиот тим Лидс се херојите на стартот на новото коло во Премиер лигата, откако предмалку го совладаа тимот на Манчестер Сити на негов терен со конечни 1:2.

Во дуел во кој домаќинот доминираше барем што се однесува до инцијативата, се покажа дека истата е јалова и дека овојпат е без ефект. Што е уште поважно да се напомене, тимот на Лидс водеше во поголемиот дел од натпреварот.

Далас го доведе гостинот во водство од 1:2, а потоа Торес во 78. минута изедначи на 1:1.

Следуваше асистенцијата на Џани Алиоски во судиското продолжение за Далас кој го постигна својот втор гол за конечен триумф на Лидс на овој меч.

 

sportmedia.mk