Напаѓачот на Челзи, Оливие Жиру е на пат да ја продолжи кариерата во Серија А, објави новинарот Николо Шира.

Според него, Рома, Милан, Интер и Јувентус се заинтересирани за услугите на францускиот фудбалер. Директорот на Рома, Тијаго Пинто веќе и имал состанок со агентот на фудбалерот минатата недела.

Жиру оваа сезона има мала минутажа во составот на „сините“, особено по доаѓањето на Тухел на кормилото на тимот. 34-годишниот фудбалер изјави дека тој би сакал да остане во Премиер лигата и следната сезона, но доколку добие добра понуда од Италија сигурно ќе размисли.

sportmedia.mk