Фудбалерите на Динамо Загреб по 22-ри пат станаа шампиони на Хрватска, совладувајќи ја Риека во дербито со 5:1 на гостински терен. Со оваа победа, на три кола пред крајот на шампионатот, второпласираниот Осиек има недостижни минус десет бода во однос на Динамо, со што нашите репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски од вечерва и официјално ја слават шампионската титула во Хрватска.

Интересен е фактот што дури три од петте денешни гола на Динамо (З) беа всушност автоголови на дефанзивците на Ријека.

 

sportmedia.mk