Додека се очекува како ќе се заврши оваа сезона и дали Ѓоковиќ ќе ја заврши уште една година како најдобар тенисер во светот, наголемо се зборува за Австралија Опен 2022.

Причината е што можна е рестрикција за играчите, повторен карантин за кој сите се побуниле и задолжителна вакцинација.

Сега премиерот на австралиската држава Викторија Даниел Ендруз повторил дека никој нема да добие виза за влез во земјата ако не е вакциниран.

“Мора да бидат вакцинирани“ одговорил на прашањето на “Skaj Australije” за тоа, а потоа јасно објаснил пред се мислел на Новак Ѓоковиќ.

“Не мислам дека лицето на кое мислите или било кој друг тенисер, голфер или возач на Формула 1 може да добие виза без тоа“, нагласил тој.

Новак не открива јавно дали е вакциниран, а ова не е првпат Ендруз јавно да врши притисок врз најдобриот тенисер во свет и човек кој ги испишал страниците на тениската историја во Австралија.

“На вакцината не и е важно како си рангиран на АРП листа и колку имаш гренд слема, извинете ама тоа за вирусот не е битно. Тоа е илеревантно, мора да бидете вакциниран, како би се заштитиле себеси и другите“, додал тој.

Познато е дека спортистите се ставени на листа на оние кои мора да се вакцинираат двапати за да можат да влезат во земјата, а министерот за спорт во владата на Викторија, јавно пишал до ВТП и АТП дека нивните членови се вакцинираат.

“Тоа ќе им даде шанса да се натпреваруваат на Австралија опен со минимални рестрикции“, рекол тој.