Македонија за прв пат ќе игра на Европско првенство во фудбал, а момците предводени од селекторот Игор Ангеловски – Мрме, се надеваат дека ова нема да биде само обична прошетка туку и тие и јавноста очекуваат подобар настап на првенството.

Дека на Европско се случуваат чуда ни говорат и овие 10 најимпресивни пресврти кои ги забележа Би Би Си Спорт

Европското првенство во фудбал донесе многу изненадувања во текот на 60-тите и дел од една година – од шокантни титули за Данска и Грција до неочекуваните исландски херои.

Последниот турнир, ЕУРО 2016, беше најнепредвидливиот досега – аутсајдерите победија во 29% од натпреварите, што вклучува триумф на Португалија над домаќинот Франција во финалето.

  1. Англија – Југославија 0: 1 (полуфинале на Европско првенство во 1968 година – 21,9 проценти шанса за победа)

Англија, победникот на Светското првенство две години претходно, играше против Југославија во полуфиналниот натпревар на Европското првенство во Италија.

Тимот во кој беа Бори Мур, Боби Чарлтон, Годрон Бенкс и Џоф Харст беше голем фаворит.

Но, со голот на Драган Џајиќ во 86. минута, надежите на Англичаните дека ќе добијат уште еден трофеј паднаа во вода.

  1. Западна Германија – Шпанија 0: 1 (ЕП 1984 / групна фаза – 21,7 проценти шанси)

На репрезентацијата на Западна Германија и требаше само еден бод за пласман во понатамошното натпреварување. Но, Шпанците имаа и други идеи.

Голот на Антонио Македа во 90-тата минута ја шокираше репрезентацијата предводена од Јуп Дервал.

Германците се вратија дома, а Шпанците стигнаа до финалето каде загубија од Франција.

  1. Португалија – Грција1: 2 (Европско првенство 2004 година – 21,4 проценти шанси)

Тоа лето никогаш нема да се заборави во Грција. Националниот тим подготви една од најголемите сензации во историјата на европските шампионати, освојувајќи ја титулата.

Победата против домаќинот Португалија е еден од најнеочекуваните резултати во финалето.

Но, Грците претходно ја совладаа екипата на Луис Фелипе Сколари во групната фаза.

Во таа фаза никој не можеше да предвиди што ќе се случи следно …

  1. Украина – Северна Ирска 0: 2 (ЕВРО 2016 / групна фаза – шанси за победа 21,3 проценти)

„Ова е веројатно нешто што може да не се заборави во следните 30 или 40 години.

Тоа беше изјавата на Најал Мекгин четири години откако го постигна водечкиот гол за Северна Ирска против Украина на Европското првенство во 2016 година.

Тоа беше прва победа на Северна Ирска на Европските шампионати од 1982 година.

Таа една победа во групната фаза беше доволна за тимот на Мајкл О’Нил да се пласира во нокаут фазата.

  1. Заедница на независни држави (поранешен СССР) – Шкотска 0: 3 (ЕУРО 1992 / групна фаза – 21,2 проценти шанси)

„Кога денес ќе излезете на терен, ќе направите нешто што никој друг шкотски играч не го сторил досега“, им рече на шкотскиот селектор Енди Роксбург на своите фудбалери пред дебито на Европското првенство во 1992 година

По првичните порази од Холандија и Германија, Шкотска беше елиминирана – но оствари прва незаборавна победа на турнирот против Заедницата на независни држави (ЗНД) – формирана по распадот на Советскиот сојуз.

  1. Холандија – Данска 0: 1 (ЕУРО 2012 / групна фаза – 19,9 проценти шанси)

„Можеме да кажеме дека сме малку љубоморни на холандскиот тим затоа што не сме на нивно место. Тие се омилени. Нема сомнеж во тоа “. Ова е изјавата на данскиот селектор Мортен Олсен кој се чинеше дека е искрена.

Холандската репрезентација – вицешампиони на Светскиот куп две години претходно – беше шокирана од голот на Мајкл Крон-Дели во првото полувреме, а тоа остави такви последици што ги загубија другите два меча во групата.

Данска и покрај изненадувачката победа не успеа да се пласира во нокаут фазата.

  1. Белгија – Турција 0: 2 (ЕУРО 2000 / групна фаза – 19,7 проценти шанси)

„Ова е наш голем подарок за целата земја“, рече селекторот на турската репрезентација, Мустафа Денизли. „Ова е најголемиот успех во 77-годишната историја на турскиот фудбал.

Воодушевувањето на Денизли следуваше по победата на Турција со 2: 0 над Белгија на ЕУРО 2000, што доведе до историски, прв пласман на Турција во нокаут фазата и исто така елиминација на домаќинот на турнирот (Белгија беше домаќин таа година заедно со Холандија).

Хакан Шукур ги постигна двата гола за Турција, која беше прогласена за аутсајдер против Белгија.

Пред мечот со Белгија, на првите два натпревари во групната фаза, Турција успеа да освои само еден бод.

  1. Белгија – Велс 1: 3 (ЕУРО 2016 четвртфинале 19,6% шанси)

„Да бев претседател на клуб од Премиерлигата, веднаш ќе го донесев Хал Робсон-Кану“, изјави поранешниот напаѓач на Велс, Џон Хартсон.

Најголемата вечер во велшката фудбалска историја е третиот најголем шок на сите времиња на Европските шампионати, а сензационалниот дриблинг и погодок на Робсон-Кану – за кој зборува Хартсон – е кулминација на незаборавната победа во 2016 година.

Робсон-Кану немаше клуб во тоа време.

Во нивниот прв настап на големо натпреварување по 58 години, Велс ја победи Белгија со 3-1, а потоа за прв пат се пласираше во полуфиналето на турнирот.

  1. Франција – Грција 0: 1 (ЕУРО 2004 / четвртфинале – 19,1 процент шанси)

„Ова е најголемиот момент во историјата на грчкиот фудбал“, рече Ангелос Харистеас.

Во тој момент, тоа беше вистинскиот коментар, затоа што избраниците на Ото Рехагел резервираа место во полуфиналето на ЕУРО 2004 победувајќи ја Франција, која во тимот ги имаше Зинедин Зидан, Роберт Пирес, Тиери Анри.

Грција победи со гола глава на Харистеас во второто полувреме, а грчкото бајковито лето продолжи.

Грците тогаш станаа европски шампиони.

  1. Англија – Исланд 1: 2 (ЕУРО 2016 / осминафинале – 17,4 проценти шанси)

„Сите верувавме. Остатокот од светот не, но ние верувавме“.

Ова беа зборовите на дефанзивецот Кари Арнасон, како што тој и неговите соиграчи од Исланд го забележаа, статистички гледано, најневеројатниот резултат во историјата на Европските шампионати и го осудија тогашниот селектор на англиската репрезентација Рој Хоџсон на сигурно најпонижувачкиот пораз.

Поранешниот напаѓач на Англија, Алан Ширер коментираше дека тоа е „најлошата игра на англискиот тим што ја видел во неговиот живот“.