logo
logo
logo

Вечер Aнализа

Убиството на Евгениј Пригожин - епилогот на бунтот кој не можеше да го преживее?

Vecer | 26.08.2023

Убиството на Евгениј Пригожин - епилогот на бунтот кој не можеше да го преживее?

Убиството на Евгениј Пригожин - епилогот на бунтот кој не можеше да го преживее?

Поминаа точно два месеци од настанот кој претставува преседан во поновата руска историја.

Ако го игнорираме обидот за државен удар против Горбачов во 1991 година, бидејќи тој веќе беше во доменот на епилогот од распадот на СССР, тогаш може да се каже дека нешто како Вагнеровиот бунт не е виден од Октомвриската револуција во 1917 година.

https://vecer.mk/svet/pentagon-sad-nemaat-inditsii-deka-avionot-na-prigozhin-bil-soboren-so-raketi-zemja-vozdukh/

Се разбира, идејата беше сосема поинаква, всушност без идеја, тоа беше жесток и вулгарен обид за соборување на руското воено раководство.

Тоа беше продолжение на клетвите на Пригожин, неговото непочитување на фактот дека никој не може на тој начин да зборува за избраниците на Путин, но отиде понатаму и на 24 јуни де-факто го окупираше јужниот руски град Ростов на Дон, а оттаму со сили тргна кон Москва.

На пат, како што се тврди, Вагнерите собориле и неколку руски воени авиони. Изгледаше како да избива граѓанска војна во Русија, а потоа сè одеднаш престана...

https://vecer.mk/svet/prigozhin-e-ubien-so-bomba-vo-avionot-tvrdat-amerikanskite-vlasti/

И денес не знаеме со сигурност што точно се случило. Дали белорускиот претседател Александар Лукашенко навистина е толку добар преговарач што успеа да го убеди Пригожин да се откаже? И дали Пригожин веруваше дека може да го преживее обидот за државен удар против Путин?

Повеќе од очигледно беше дека Евгениј Пригожин веќе два месеци живее како „мртовец“, а она што сите го очекуваа се случи пред некој ден.

https://vecer.mk/svet/se-oglasi-putin-za-prigozhin-toj-beshe-talentiran-chovek-so-komplicirana-sudbina/

Што се случи со трансферот на Вагнер во Белорусија? Што се случи со средбите во Кремљ? Која е поентата на последната видео објава на Евгениј Пригожин од Африка? Дали е можно Путин во овие два месеци намерно да остави впечаток дека имало помирување со Пригожин? Тоа секако е можно.

Иако се уште нема потврда, претпоставуваме дека авионската несреќа не била случајна. Според сите сметки ова беше многу пресметано убиство, всушност елиминирање го врвот на Вагнер. Дали зад операцијата стоеше самиот Путин или можеби руското воено раководство кое и самото беше цел на вагнерите? Којзнае, најверојатно се заедно договориле.

Во практична смисла, она што може да се истакне во овој момент е дека руската влада ја заврши целосната елиминација на сите релевантни критичари и ривали.

Алексеј Навални е во затвор и нема шанси да излезе.

Игор „Стрелков“ Гиркин беше уапсен и ќе биде затворен како пример за сите други блогери-критичари, без разлика дали се само популарни аматери или поранешни борци како Гиркин (тој беше еден од водачите на бунтовниците во Донбас).

Сергеј Суровикин, т.н „Генерал Армагедон“ пред некој ден беше сменет од друга позиција, но всушност никој не го видел од бунтот на Пригожин, па не би било чудно ако тој веќе некаде е затворен. Очигледно, тој бил близок со Вагнер, а видеото во кое тој го повикува Пригожин да се предаде за време на бунтот изгледаше малку нервозно.

И, конечно, тука се главните противници, самиот врв на Вагнер, Пригожин и Уткин, и тие, како што изгледа, веќе не се ни во физичка смисла на овој свет.

https://vecer.mk/svet/zelenski-za-zaginuvanjeto-na-prigozhin-nie-ne-sme-vklucheni-vo-ovaa-situatsija/

Толкувањата ќе бидат многубројни, но често и слични. Централниот наратив надвор од Русија ќе сугерира дека Путин не простува и дека морал да го убие Пригожин затоа што го предизвикал и направил да изгледа слаб.

И навистина, Путин тој ден изгледаше слаб, исто како линијата на одбраната кон Москва. Силите на Вагнер изореа со милји и милји кон руската престолнина без речиси никаков отпор. Путин изгледаше уште послаб деновите откако се испостави дека Пригожин се извлече од целата приказна неповреден. Се споменуваше дека тој требаше да биде прогонет во Белорусија, но набрзо се покажа дека ниту тоа не е вистина, бидејќи Пригожин се појавил во Москва, Санкт Петербург, сè уште управувајќи со својата деловна империја.

Путин изгледаше особено слабо преквчера, во рамки на првиот ден од самитот на БРИКС.

За почеток, тој не беше во друштво со други лидери на БРИКС бидејќи не може да влезе во ЈАР поради хашкиот налог за апсење. Затоа, говорот требаше да се прочита преку видео врска.

https://vecer.mk/svet/putin-ponudi-sledniot-samit-na-briks-da-se-odrzhi-vo-rusija/

Но, во исто време, и за прв пат по востанието на 24 јуни, Евгениј Пригожин се појавува во видео на социјалните мрежи. Судејќи според околината, тој е некаде во Африка, облечен е во соодветна борбена униформа, држи пушка, тврди дека надвор е над 50 степени, но дека нему и на неговите борци не им пречи затоа што се тука за да ја „направат Русија поголема и Африка послободна“.

Таа снимка можеше да биде моментот во кој бунтот и „маршот кон Москва“ засекогаш остануваат зад нас како нешто што руското раководство заедно со Вагнер го надмина за поголема корист, поголем профит, за „голема Русија“, како што рече самиот Пригожин во својата последна адреса.

24 часа подоцна Пригожин е мртов.

https://vecer.mk/svet/evgenij-prigozhin-od-blizok-na-putin-poznat-kako-gotvachot-do-vodach-na-neuspeshen-bunt/

Дали неговото „упаѓање во зборот на Путин“ беше последната капка или планот за елиминирање на врвот на Вагнер веќе некое време е во подготовка?

Како и да е, Пригожин ќе остане запаметен како човек со исклучителна храброст или ароганција, во зависност од тоа кого прашувате, бидејќи мислеше дека може да „шета низ Русија“ без последици.

Од друга страна, немаше да биде прв - а Алексеј Навални се врати во Русија по наводното труење и лекување во Германија, иако можеше да биде апсолутно сигурен дека ќе биде во затвор. Можеби овде веќе имаме пример, можеби ќе испадне дека само некој што нема претерано изразен внатрешен компас за сопствената безбедност може да биде опозиционер на Путин.

Со заминувањето на Пригожин некои работи во Русија ќе станат појасни. Идејата дека војната во Украина би можела да заврши со внатрешен конфликт во Русија сега во голема мера се отфрла. Дури и оние што ја презираат ќе се согласат дека никој не бил како Пригожин. Имаше харизма, следбеници, оружје... буквално сите состојки за државен удар или преврат.

https://vecer.mk/svet/sega-vagner-kje-bide-ushte-poopasen-pod-negova-kontrola/

Може ли да се очекува од неговите поддржувачи да застанат сега? Тешко, многу тешко. Можеби ќе има немири на социјалните мрежи, но тоа е отприлика тоа. Сите сега многу добро знаат дека и тие лесно можат да бидат лишени од животот ако на Пригожин може да му падне и главата.

Пригожин срдечно го презира министерот за одбрана Сергеј Шојгу и другите високи руски воени функционери. Ги гледаше како испеглани одела кои управуваат со војна на далечина, кои не знаат што значи да се биде и да се живее под оган и гранати.

Пригожин знаеше, тоа никој не може да му го одземе. Наоѓајќи се на линијата на фронтот, изгради репутација без конкуренција. Дури и како бесен ултра-националист тој застана во одбрана на својот народ, беснеејќи по Шојгу и Герасимов да испратат повеќе оружје во пеколот на Бахмут.

А Шојгу и Герасимов сакаа да го потчинат Вагнер на Министерството за одбрана и можеби тоа ќе го добијат на крајот. Затоа што Вагнер е сепак потенцијал кој нема да остане неискористен.

https://vecer.mk/svet/putin-donese-odluka-general-armagedon-e-smenet-se-znae-i-koj-kje-go-zameni/

Ново раководство? Можеби, но истото ќе го избере и Кремљ. Всушност, Путин веќе го предложи тоа.

Се разбира, ова драматично заминување на Пригожин ќе ја отвори вратата за некои алтернативни теории, како што беше бунтот на 24 јуни.

Во тоа време, некои тврдеа дека воопшто немало бунт, дека сето тоа е само „руски театар“, некакво сценарио што Пригожин и Путин, двајца стари експерти, го смислиле заедно.

https://vecer.mk/svet/ova-e-noviot-lider-na-vagner-i/

Денес, или паѓа во вода или испаѓа дека повеќе време трошат на измислување екстравагантни сценарија отколку на војување.

Според една теорија, Пригожин воопшто не бил во авионот, туку сето тоа било исценирано за да може „мирно да се пензионира“ и да го продолжи животот некаде во слобода.

https://vecer.mk/svet/prigozhin-pred-4-godini-bil-pogreban-po-avionska-nesrekja-po-pet-dena-se-doznalo-deka-e-zhiv/

Секогаш ќе има различни теории, вклучувајќи ги и оние дека авионот не го собориле Русите туку Украинците, или можеби Американците... Сепак, оригиналната верзија во овој случај изгледа најверојатна.

Путин повторно е во водство. Повторно изгледа без опозиција. Секоја идна опозиција добро ќе размисли пред да се впушти во нешто (како да немало доволно аргументи за тоа пред Пригожин?).

По овој случај, Русија уште повеќе личи на мафијашка држава, бидејќи сето ова потсетува на „Фредо, ми го скрши срцето“.

Некои несомнено чекаа внатрешен распад на Русија, а сега знаат дека тоа нема да се случи.

Што остана?

Бесконечно вооружување на украинската армија, која сама по себе бројно е инфериорна во однос на Русија и не е и нема да биде нуклеарна?

https://vecer.mk/svet/do-koga-kje-trae-vojnata-na-ukraina-i-vetuvaat-avioni-i-vo-2025-godina/

Нема смисла. Неопходно е да се запре војната. На Запад некои се плашеа од идејата дека некој „многу пострашен од Путин“ може да го замени Путин.

Еве, изгледа нема, дали сега е време да се преговара со стар познаник?

https://vecer.mk/svet/putin-sakame-kraj-na-vojnata-edna-rabota-gi-diktira-nashite-akcii/

(Vecer.mk VIA)

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk