Педесет години откако го запали Вашингтон, аферата Вотергејт останува поучна приказна за заканата од неограничена претседателска моќ и мерилото според кое се оценуваат сите други политички скандали.

Главното злосторство на Никсон беше прикривање на провална кражба во седиштето на Демократскиот национален комитет во комплексот Вотергејт во Вашингтон за да украде документи кои можеа да му помогнат на изборите што на крајот сепак ќе ги добие.

„Една од иронијата е тоа што Никсон не мораше да нареди кражба за да победи на изборите“, рече тој. „И нема докази, дури и со сите снимки, дека некогаш имало дебата или размислување за поништување на резултатите доколку се против тоа.

Провалници фатени на дело
Петмина провалници од Вотергејт беа фатени на дело на 17 јуни 1972 година и брзо стана очигледно дека некои се поврзани со кампањата на Никсон и Белата куќа. Истрагата што следеше на крајот ја отвори Пандорината кутија на злоупотреби и валкани трикови кои вклучуваа политичко шпионирање, фалсификување кореспонденција, па дури и кражба на еден пар чевли за да го размрда ривалот на Никсон.

Но, прикривањето првично беше толку успешно што Никсон освои 49 од 50 држави во неговата убедлива победа над демократот Џорџ Мекговерн на претседателските избори таа година.

Прикривањето можеше да успее доколку не беше случајното откритие во летото 1973 година дека претседателот тајно ги снимал сите негови состаноци во Белата куќа. Ова вклучуваше клучна снимка во која можеше да се слушне како Никсон му наредува на ФБИ „да се држи настрана од тоа“мислејќи на истрагата на кражбата во Вотергејт,

Никсон поднесе оставка откако делегација на републикански лидери, предводена од ултраконзервативниот Бери Голдвотер, дојде во Белата куќа во 1974 година за да му каже дека најверојатно ќе биде отповикан и дека сите карти се откриени. На крајот тој беше помилуван, но многу од неговите најблиски соработници завршија во затвор.

Сенатот тогаш едногласно гласаше за формирање меѓупартиска истражна комисија за Вотергејт.

Околу 80 милиони Американци, многу повеќе од една третина од населението, го слушаа телевизиското сведочење на правниот советник во Белата куќа Џон Дин против Никсон на сослушувањата Вотергејт. Околу 20 милиони, само шест отсто од Американците, го следеа првото сослушување организирано од Анкетната комисија на 6 јануари.

За Дејвид Гринберг, автор на Никсоновиот сенка: Историја на сликата, сослушувањата во Вотергејт беа „клучни“ во соборувањето на претседателот кој се обидуваше да ја поткопа демократијата. „Разликата, сепак, е во тоа што во 1973 и 1974 година, многу републикански конгресмени и сенатори лојални на Никсон на крајот признаа дека биле вмешани во криминал“, изјави тој за АФП.