logo
logo
logo

Вечер тема

Нешто големо се подготвува во Украина, нешто по што војната можеби нема да трае долго

Vecer | 20.01.2023

Нешто големо се подготвува во Украина, нешто по што војната можеби нема да трае долго

Нешто големо се подготвува во Украина, нешто по што војната можеби нема да трае долго

Западните сојузници ветија милијарди долари ново оружје за Украина во четвртокот, но прашањето дали тие ќе испратат и тенкови од германско производство остана неодговорено, а Берлин допрва треба да сигнализира дали ќе го укине ветото.

Стравувајќи дека зимата ќе им даде време на руските сили да се регрупираат и да извршат голем напад, Украина се залага за борбени тенкови Леопард, кои ги држат низа земји на НАТО, но за чиј трансфер во Украина е потребно одобрение од Германија.

Давос - епицентарот на поддршката за Украина 

Светскиот економски форум се одржа во Давос, Швајцарија, а годинава, очекувано, главниот фокус беше ставен на војната во Украина.

Очекувано, западните лидери најавија силна поддршка за Киев и споменаа ново оружје. Во исто време, многумина тврдат дека веруваат дека Русија подготвува нова голема офанзива против Украина и дека затоа е од суштинско значење навреме да испрати дополнително тешко оружје во Украина.

https://vecer.mk/svet/rusija-podgotvuva-masoven-napad-na-kiev/

Актуелни заклучоци:

• Германија нема да дозволи сојузниците да испраќаат тенкови од германско производство во Украина, освен ако САД не се согласат да испратат свои тенкови, објави Волстрит журнал, цитирајќи високи германски претставници. Со други зборови, ако се точни информациите, Берлин прво сака да види уште посилен ангажман на Америка, за да не и замеруваат премногу на Русија.

• Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека во моментов нема простор за значајни преговори меѓу Украина и Русија, додавајќи дека тоа не значи дека тоа нема да се случи во иднина.

„Во моментов... ако ги погледнете позициите на Украина и Руската Федерација, тие се тотално спротивставени. Така што преговорите не изгледаат можни во моментот“, изјави тој за Ал Џезира во интервју на маргините на Економскиот форум во Давос.

• Западните поддржувачи на Украина ќе му ветуваат на Киев потешко и помодерно оружје на клучниот состанок во Германија, рече шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, додека се зголемува притисокот врз Берлин да испрати тенкови во Украина.

„Главната порака е дека ќе има поголема поддршка и понапредна поддршка, потешко оружје и помодерно оружје, бидејќи ова е борба за нашите вредности“, рече Столтенберг.

• Украинскиот претседател Зеленски напиша писмо во кое го покани кинескиот претседател Си Џинпинг на разговори. Писмото до кинеската делегација во Давос, Швајцарија, го достави првата дама на Украина, Олена Зеленска, која присуствуваше на Светскиот економски форум.

„Тоа беше гест и покана за дијалог и многу се надевам дека ќе има одговор на оваа покана“, им рече таа на новинарите во средата.

• Полскиот претседател Анджеј Дуда рече дека стравува дека Русија се подготвува за нова офанзива во Украина во рок од неколку месеци, додавајќи дека е клучно да се обезбеди дополнителна поддршка на Киев со модерни тенкови и проектили.

„Русите се сè уште многу силни и стравуваме дека се подготвуваат за нова офанзива за неколку месеци, затоа е клучно да се испрати дополнителна поддршка за Украина - особено модерни тенкови и модерни проектили“, рече Дуда на Светскиот економски форум во Давос.

• Зеленски го започна своето воведно обраќање во Давос со едноминутно молчење по хеликоптерската несреќа во близина на Киев во која загинаа 14 лица, вклучувајќи го и министерот за внатрешни работи. Минутниот молк се однесуваше и на најмалку 45 загинати во ракетен напад врз станбен комплекс во Днепар.

За време на говорот, тој им кажа на присутните дека залихите на западните тенкови и противвоздушна одбрана треба да стигнат до Украина побрзо отколку што Русија може да изврши напади. Во својот говор, кој го одржа преку видео врска, тој додаде дека Русија „извезува терор“.

https://vecer.mk/svet/zelenski-ja-iskritikuva-germanija-za-tenkovite-nemame-vreme-svetot-nema-vreme/

Нешто големо се подготвува во Украина, нешто по што војната можеби нема да трае долго

Изминатите неколку недели беа обележани со жестоки битки за Соледар и Бахмут. Соледар, во меѓувреме, падна во рацете на руските сили додека трае битката за Бахмут.

Но, во исто време, се создава нов наратив кој се оддалечува од фронтот на источна Украина и се движи кон главните центри на украинските сојузници. Таму деновиве интензивно се разговара за итната потреба од испраќање тешко оружје во Украина.

Се чини дека лобистите за испраќање оружје без ограничувања одеднаш добија дебата која инаку беше прилично изедначена, без јасни исходи.

Се знаеше кој сака тотална ескалација без да размислува за последиците. Киев, се разбира, но и нивните сојузници во Полска и трите балтички земји.

Сепак, иако беа гласни и упорни, не беа во позиција да ги променат позициите на центрите како Берлин и Париз.

Но, нешто се случи во меѓувреме и на овие повнимателните почнаа да им се олабавуваат сопирачките.

Денес, пак, на самитот на Светскиот економски форум во Давос, се чини дека тие кочници веќе ги нема, а одеднаш западните сојузници се натпреваруваат кој може најбрзо да го испрати најтешкото оружје во Украина.

Германија се уште се мачи малку, но нема да биде долго, но ќе дојдеме до тоа подоцна.

Изгледа дека претходните предупредувања биле дадени само поради „прстот во џеб“, односно мислењето на многумина на Запад дека Украина, без разлика колку отворено ја поддржуваат нејзината страна, сепак нема долго да трае под руската војска.

Меѓутоа, денес, кога руската армија со недели се бори околу рударскиот град на стотици километри оддалечен од Киев, перцепциите наеднаш се менуваат и се зголемува чувството дека сега „вреди“ да се испрати сето расположливо оружје за да и се нанесе пораз на Русија.

Веќе нема страв дека сето тоа оружје премногу ќе ја „налути Русија“. Го имаме германскиот министер за финансии кој посочува дека Германија повеќе не зависи од увозот на енергија од Русија - можеби ова е една од причините за новонајдената храброст?

https://vecer.mk/svet/germanskiot-minister-za-finansii-povekje-ne-zavisime-od-ruskata-energija/

Но, Берлин е епицентарот на оваа приказна.

Како што е познато, германските власти прилично се двоумеле околу посилната воена поддршка за Украина. Всушност, фракцијата околу канцеларот Олаф Шолц - Зелените, коалиционен партнер во германската влада, од почетокот (и пред почетокот) на војната беше подготвена да ја поддржи Украина колку што е можно повеќе.

Ако, пак, Германија може да биде принудена да започне интензивно да ја вооружува Украина, вклучително и со тенкови Леопард, тогаш навистина сме на чекор до поширока војна на територијата на Европа.

На Германците, не на сите, туку на многумина им е јасно дека Русија може да го протолкува ова како германско учество во војната и да ја додаде самата Германија на листата на „легитимни цели“.

Не им е сеедно. Русија е најголемата нуклеарна сила во светот и не е толку тешко да се замисли сценарио во кое Москва би изјавила дека Германија уште еднаш се подготвува и испраќа во Русија, како што беше случајот во Втората светска војна.

Во таква ситуација, Русија дури може да заклучи дека состојбата бара одбрана со сите расположливи средства - и знаеме што значи тоа.

Шолц, ако воопшто е можно, барем би ја намалил можноста за таков исход. Но, притисокот се зголемува врз него, а тој веќе покажа дека не е баш добар во справувањето со притисокот.

Очигледно, на германскиот канцелар не му е многу важен притисокот од Варшава, Вилнус, Рига или Талин, но притисокот сега доаѓа од таму каде што му е најтешко да не се потчини - од Вашингтон.

Поточно, Вашингтон „пристигна“ во Германија.

Имено, американскиот министер за одбрана Лојд Остин вчера пристигна во Германија за да се сретне со новиот министер за одбрана Борис Писториус – само еден ден откако Писториус положи заклетва.

Меѓутоа, денес и двајцата ќе соберат десетици сојузници за да и дадат оружје на Украина во американската воздухопловна база Рамштајн, состанок што се смета за можност да се обезбеди оружје соодветно за да се сврти бранот на војната оваа година.

https://vecer.mk/svet/ukraina-oruzhje-tenkovi-sad-germanija/

Со други зборови, Американците го третираат состанокот во воздухопловната база Рамштајн - и тоа е симболично место, потврда за американската моќ и влијание во Европа и над Европа (особено Германија, од која американската армија всушност никогаш не се повлече) - како конечна одлука и состанок на кој требаше да се потврдат условите врз основа на кои Украина не само што мора да ја отфрли Русија туку и воено да ја порази.

Под таков притисок, Германците едноставно нема да смеат да кажат „не“.

Извори од Берлин сугерираат дека Германците сè уште не се откажуваат, односно на различни начини се обидуваат да го ублажат она што сега им се претставува како остварен факт.

Така, вчера слушнавме од неименувани високи функционери дека Берлин е подготвен да и вети тенкови на Украина, но само под услов САД исто така да се обврзат да ги испратат своите тешки тенкови (Абрамс) во Украина.

Зошто? Би било корисно за Берлин еден ден да и кажат на налутената Русија - „не бевме водачи, туку Американците“.

Но, Германија никогаш во повоениот период не била во позиција да и дава такви барања и ултиматуми на Америка, а секако не денес.

Од Вашингтон, пак, релативно брзо и кратко рекоа дека засега немаат намера да ги испраќаат своите тенкови Абрамс во Украина бидејќи, меѓу другото, тоа би бил „логистички проблем“.

Значи, на Германците им се кажува дека нема да биде како што бараат, туку како што ќе им кажат. И ова е точката каде што Шолц повеќе нема да може да се брани бидејќи се друго би можело да го стави на страната на „пријателите на Русија“.

“САД сакаат да го прекинат трендот на речиси замрзнати линии на фронтот во Украина со новонајавените воени капацитети за кои се надеваат дека ќе и дадат нов импулс во борбата на Украина против руските сили“, изјави во средата главниот политички советник на Пентагон, Колин Кал.

Тој истакна дека Пентагон сè уште не е подготвен да ги исполни барањата на Киев за главните борбени тенкови М1 Абрамс.

„Мислам дека сè уште не сме стигнале таму“, рече Кал, кој штотуку се врати од патување во Украина.

„Тенкот Абрамс е многу комплицирана опрема. Тоа е скапа опрема. Тешко е да се тренира на него. Има млазен мотор“, истакна Кал.

[caption id="attachment_1166942" align="alignnone" width="1825"] Тенкот на американската армија М1А1 Абрамс пука за време на воената вежба на борбената група на НАТО зајакнато присуство „Кристална стрела 2021“ во Адази, Латвија, 26 март 2021 година/Интс Калнинс[/caption]

А зошто Германија не може да каже нешто слично?

Се разбира, тоа е реторичко прашање. Германија е земја под многу строг надзор од САД и тоа навистина не се променило од крајот на Втората светска војна.

Промената се случи само на исток, каде строг надзор имаше Москва, но СССР пропадна и Германија беше обединета, но кога се во прашање најголемите геополитички прашања, тоа не и донесе голема автономија, како што може да се види од приложеното, а исто така и од податоците за масовната шпионажа на самата Германија.

Што се однесува до ситуацијата со тенковите, на Германците им било кажано дека нема алтернативи - само нивните Леопардите се соодветни.

Зошто? Бидејќи Германија ги произведуваше во голем број за време на Студената војна и денес, барем така тврдат во Вашингтон, тие се единствената погодна опција и во доволен број за да се препратат на украинскиот фронт.

Да претпоставиме дека Германија денеска или утре ќе се согласи со американското барање.

https://vecer.mk/svet/kisindher-ukraina-vo-nato-koga-kje-dojde-vreme/

Што тогаш? Колку брзо тие тенкови ќе можат да бидат испорачани во Украина е големо прашање, но се добива впечаток дека најголемата ескалација допрва следи, или во форма на руска офанзива или можеби дури и украинска откако ќе добијат значително засилување.

Се чини дека на повидок е голем судир, кој овојпат ќе биде дозволен да помине без никакво одлагање, без да и се одбие оружјето на Украина. Извори наведуваат дека денес во Рамштајн за Украина ќе бидат доделени стотици тенкови и оклопни возила.

Под надзор на американскиот министер за одбрана се очекува европските земји да дадат повеќе од кога било досега и со тоа поактивно да се вклучат во војната која трае речиси една година.

Тој голем судир доаѓа годинава, можеби веќе оваа пролет, а со оглед на тоа колку се опсежни подготовките, можеби го навестува блискиот крај на војната, бидејќи целта е едната страна во тој судир да биде толку погодена што војната нема да дури може да продолжи, или дека ќе заклучи дека нема смисла.

Проблемот е што во овој момент и двете страни веројатно се убедени дека онаа другата е таа која ќе падне на колена.

(Vecer.mk VIA)

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk