Српската напредна партија има нов лидер Милош Вучевиќ.

Тој денеска беше избран во Крагуевац, родното место на првиот претседател на СНС, Томислав Николиќ, кој му ја предаде лидерската палка на СНС на Александар Вучиќ на вонредната седница на Собранието на СНС, одржана во септември 2012 година, кога беше избран Вучиќ. со акламација како нов претседател на СНС.

Партијата е основана во 2008 година од Александар Вучиќ и Томислав Николиќ, откако се одвои од крајнодесничарската Српска радикална партија (СРС).

Кој и што е новиот претседател на СНС

Питом, ведар, реален, отворен, оптимист, со силна волја, енергија која зрачи со чистота, јасни мисли и размислувања, стабилен став, оддава чувство на сигурност без никакви задни намери и е многу чист со себе и со се што се случува. Ова е Милош Вучевиќ, новиот лидер на Српската напредна партија (СНС) за оние кои имале можност да го запознаат, што нема да го прочитате во официјалната биографија, пишува 24вести.рс

Во официјалната биографија на Милош Вучевиќ пишува дека тој е министер за одбрана, вицепремиер на Србија и поранешен градоначалник на Нови Сад, кој на оваа функција беше избиран трипати, од викедов ќе ја води најсилната политичка партија во земјата – Српската напредна странка.

Тој на функцијата го замени Александар Вучиќ, кој денеска на средбата во Крагуевац го предложи за свој наследник.

Во СНС важи за еден од најспособните партиски оперативци.

Други детали можете да прочитате во продолжение на овој текст.

Новиот претседател на СНС Милош Вучевиќ по вонредната седница на Собранието на СНС на која беше избран на функцијата од која се повлече Александар Вучиќ изјави дека политиката на СНС нема да се промени и дека таа ќе продолжи да биде моторот на равојот на Србија.

Тој му се заблагодари на поранешниот претседател на СНС за се, како што рече, за 11-годишното одлично раководење на партијата и борбата, пред се, за Србија и СНС како мотор на развојот на Србија.

„Кај нас ова не е дисконтинуитет, туку единствена приказна, отвораме ново поглавје во нашата книга, нашата политика нема да се промени, ние остануваме партија која е мотор на развојот на нашата татковина, но и партија кој ги негува и чува традиционалните вредности на српскиот народ, на сите граѓани на Србија, кој политички ќе се залага за зачувување на Косово и Метохија како дел од Србија, кој ќе се грижи за интересите на српската заедница каде и да живеат, пред се на територијата на поранешна Југославија и партијата која ќе биде најсигурен партнер за претседателот на Република Вучиќ“, рече Вучевиќ.

Тој додаде дека СНС го поддржа предлогот на Вучиќ, СНС да учествува во формирањето на Движењето за народот и државата, односно Народното движење.

“Многу поконкретно во оваа работа ќе можете да видите на крајот на јуни“, додаде Вучевиќ.

Претходно, на вонредното собрание на прогесивците во Крагуевац, Вучиќ, предлагајќи го Вучевиќ за свој наследник, рече дека „го познава како човек лојален на СНС, од добро семејство, но и посветен на идејата за самостојна, независна и просперитетна Србија“.

“Верувам дека со наша поддршка ќе може да даде уште повеќе“, изјави Вучиќ.

Тој нагласи дека денес кога е на иста позиција како и Томислав Николиќ, кој му ја предаде партијата, не може да искаже колку е горд што ја водел најдобрата партија во државата.

“Ви благодарам за овие 11 години, најмногу сум горд што ја водев СНС, многу ве сакам сите“, рече Вучиќ.

Тој нагласи дека смета дека сега е потребен малку поинаков пристап за обединување на поголем број сили на оние кои сакаат да се борат за победа на патриотска Србија, успешна Србија која ќе се грижи за своите граѓани, за земја која ќе не барајте причини за поделба туку за обединување и заедништво.

Тој додаде дека оставањето на партијата на неговиот наследник не значи дека тој нема да продолжи да гради и да работи заедно со нив.

„Нема да одам никаде од вас, горд сум на вас и не можам да кажам колку сум горд што ја водев најдобрата партија во земјата сите овие години. Никогаш нема да ги заборавам минатата ноќ и ова денес “, рече Вучиќ, по што следеше неколкуминутен громогласен аплауз.

Тој додаде дека Вучевиќ по консултација со сите ќе донесе одлука за раководството, претседателството и другите органи на партијата.

Вучиќ не ја напушта СНС, само имавме примопредавање на штефетата

Новиот претседател на СНС, Милош Вучевиќ изјави дека СНС нема да остане без Александар Вучиќ, бидејќи тој не ја напушта партијата, ниту се „разведе“ од неа, туку, како што рече, има само примопредавањето на палката (штефаетата).

Одговарајќи на новинарски прашања зошто Вучиќ решил повторно да не се кандидира за претседател на СНС и каква ќе биде судбината на таа партија, Вучевиќ рече дека судбината на партијата е одлична.

“СНС нема да остане без Вучиќ, тој останува член и ќе биде со нас, тој не ја напушти партијата“, рече Вучевиќ.

Вучевиќ рече дека ќе се консултира со Вучиќ и посочи дека н се срами да прашува.

„Најлошо е кога немаш со кого да разговараш“, рече Вучевиќ и додаде дека за неколку години некој друг ќе ја добие штафетата.

-Така се прави во демократските партии, посочи Вучевиќ.

“Верувам во силата на СНС, продолжуваме заедно. Без разлика на распоредот на тимот, тоа не го менува грбот или бојата на дресот. Кога ќе наидам на нешто потребно, со задоволство ќе ја искористам привилегијата да можам да се консултирам со него за одредени политички прашања, прашања и со други членови на партијата, не е проблем да се прашуваме и разменуваме мислења и кога не го мислиме истото, за да дојдеме до најдоброти решение“, изјави Вучевиќ.

Фото: НЕБОЈША РАУС
Фото: НЕБОЈША РАУС

На 24 јуни конституираме партиски тела, потоа се приклучуваме кон движењето

Вучевиќ најави дека на 24 јуни ќе се конституираат партиски тела, а потоа ќе се приклучат на големото народно движење.

Вучевиќ рече дека најголемото наследство што го наследил од претседателот Александар Вучиќ во однос на партиската политика е тоа што интересите на Србија се пред се.

Потсети дека СНС секогаш пред се се грижела за татковината и за интересите на Србија, па дури потоа партиските интереси можеле да дојдат до израз.

-Ќе продолжиме да работиме заедно, со Извршниот комитет на чело со Дарко Глишиќ, на 24 јуни ќе го избереме Главниот комитет на партијата, Претседателството, заменик претседателот, потпретседателите и се што понатаму ќе се конституира внатре во партијата, сите тела за да го завршиме целиот процес, реќе Вучевиќ.

Кон крајот на јуни, како што нагласи, се приклучуваат на големото патриотско народно движење, кое го сфаќаат како повик за зајакнување на политичкиот фронт за државата.

Тој додаде дека прашањата со кои ќе се соочи Србија во наредниот период ќе бидат многу попредизвикувачки, особено во однос на Косово и Метохија.

Затоа, како што нагласи, важно е СНС да има широка политичка перцепција и да им даде шанса на членовите на другите партии да се вклучат во политиката за која се залага СНС, заедно со претседателот на Србија Александар Вучиќ, но и оние кои сакаат да останат непартиски личности, за да се борат за силна и обединета Србија.

Голема предност е кога партијата ја наследуваш од Вучиќ

Новиот лидер на прогресивците рече дека е голема предност што ја презема партијата од Александар Вучиќ, која во моментов е најголема во Србија и во Европа, и додаде дека што се однесува до политичката ситуација во земјата е загрижен, дека нема да има преодна влада, бидејќи како што рече власта може да се освои само на избори.

Тој порача дека не е лесно да се зачува и подобри партијата и дека сите заедно ќе бидат достојни на тој предизвик и свесни за таа одговорност.

Што се однесува до политичката ситуација во земјата, додаде Вучевиќ, нема да има привремени влади.

„Што се однесува до партиските прашања, дека сме разговарале, дека СНС е подготвена да разговара со сите политички чинители, без разлика што зборуваат и прават, за сите прашања кои водат кон смирување на тензиите во општеството, а пред се за решавање на проблемите со кои се соочува секое општество, вклучително и нашето.

Подготвени сме да разговараме со сите политички партии за евентуално предвремени избори или датум на избори, апсолутно е легитимно да се кандидираат, мора и може да биде на преговарачка маса на политичките партии. Не разговаравме за реконструкција на Владата, барем не беше тоа темата, не дека јас учествував, поточно да бидам прецизен“, рече Вучевиќ.

Тој уште еднаш повтори дека нема преодна влада, ниту влада од улиците и плоштадите.

„Владата се формира само врз основа на парламентарното мнозинство кое се добива со поддршка од граѓаните на изборите, на избирачките места. И за тоа нема дискусија, а не останува ни милиметар простор некој да продолжи да се замислува како ќе ја преземе власта. Ја преземате власта кога ќе ве изберат граѓаните, кога ќе добиете мнозинска поддршка од гласачите“, рече Вучевиќ.

Државните власти ќе го разгледаат предлогот на Српската листа за прекин на преговорите со Приштина

Министерот за одбрана и новиот претседател на СНС изјавија дека државните органи наскоро ќе ја разгледаат пораката на Српската листа за прекин на дијалогот со Приштина.

„Во однос на ситуацијата на Косово и Метохија, таа е многу драматична и тешка, и како граѓанин на Србија, како Србин апсолутно ја разбирам пораката на Српската листа и на сите граѓани од српска националност на Косово и Метохија. Државните органи за краток временски период ќе ја разгледаат пораката на Српската листа што практично се случи или беше дефинирана за време на нашата голгота, така што ќе дозволите потребно е време да се разговара за тоа“, додаде тој.

Тој рече дека целта на политиката на Курти е етничко чистење на Србите или нивно намалување на „мал број што е прифатлив за нив“.

„Навистина е дегутантно да се разговара со оние кои го осудија насилството на Курти по којзнае кој пат, а тој не се грижи за нивните осуди и секогаш оди чекор понатаму и очигледно ја продолжува политиката на терор врз српската заедница на Косово, со единствена цел – етичко чистење на КиМ од Србите, без никаква дилема“, рече Вучевиќ.

Тој ги повика Србите да не наседнуваат на провокации, да го избегнат сценариото дека се деструктивен фактор и да не му помагаат на Курти.

СНС е пример за сите партии во Европа

Вучевиќ му се заблагодари на поранешниот лидер на партијата Александар Вучиќ за одличните резултати и оцени дека СНС е пример за сите партии во Европа.

„Нема партија како СНС во цела Европа, партија со таков организациски концепт, со верни и лојални членови“, изјави Вучевиќ за новинарите во Крагуевац по вонредната седница на Собранието на СНС.

Како што нагласи, голема предност е кога некој ќе стане лидер на таква партија, иако дополнително го обврзува да се обиде да ја подобри.

“Се надевам дека ќе бидам достоен за одговорноста и честа што ми беше дадена денеска“, рече новиот лидер на СНС.

Тој додаде дека отсекогаш работел како тимски играч и ќе продолжи да го прави тоа.

„Ова е големо семејство кое ќе го заштитиме, како и земјата Србија“, изјави Вучевиќ за новинарите по седницата која беше затворена за јавноста.

Најголема болка во наредниот период ќе биде тешката ситуација во Косово

Вучиќ изјави дека во наредниот период најголема болка ќе биде тешката ситуација на Косово и Метохија бидејќи „Западот сака да ја прифатиме новата реалност“.

„Ситуацијата на Косово и Метохија е тешка, албанскиот режим во Приштина врши вистински терор врз нашиот народ, а некои се преправаат дека се невешти и наивни, а нивната намера, му велам на Западот, е навидум да излезат со изјава. против нив и божем не задоволува со тоа, но всушност треба да се помириме со она што се нарекува нова реалност, нова стварност, која не е во корист на српскиот народ и е спротивна на сите потпишани договори и меѓународно јавно правно акти и норми“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека отпорот на српскиот народ ќе биде се посилен и посилен, се надева на мирни и демократски средства.

„Доколку бидат нападнати, јас сум сосема сигурен дека Србите ќе се бранат, а што се однесува до државата, таа ќе застане покрај својот народ, како и СНС. Не смееме никогаш повеќе да дозволиме протерување на српскиот народ “, изјави Вучиќ.

Програмата е најважната работа на секоја политичка партија

Досегашниот претседателот на Српската напредна странка рече дека оваа партија е основната партија на српскиот народ и посочи дека програмата на партијата е најважна.

Тој посочи дека СНС е длабоко вкоренета во народот и оцени дека другите влади биле составени од, како што рече, “милион коалиции и странска помош еднаш или двапати, но дека „никогаш повеќе од еднаш немале суштинска поддршка од народот “, додека со СНС е поинаку.

Тој изјави дека во секоја земја има политички партии кои вообичаено победуваат два од три или три од четири изборни циклуси и дека СНС е токму таква партија.

“СНС имаше, има и мора да има поддршка од народот и затоа е важно да се разјасни кои се причините и проблемите, за што сме виновни, а што не“, рече Вучиќ.

Посочи дека поддршка дале најмногу оние кои не барале ништо од партијата.

Тој додаде дека СНС мора да биде партија на еднакви можности за сите, и за оние кои не се членови и за оние што се.

Нема ништо поважно од поддршката од граѓаните што ја добивме вчера

Досегашниот претседател на Српската напредна партија оцени дека нема ништо поважно од поддршката што ја добиле вчера на величествениот митинг „Србија на надежта“ од граѓаните на Србија за идејата и во што веруваат.

„За жал, СНС денес е гарант за пристојна и нормална држава, велам за жал, бидејќи не гледам други политички фактори со кои треба да разговарам и да се консултирам како претседател и како некој што треба да се грижи за сите граѓани. И на синоќешната величествена средба која помина без инциденти, луѓето стоеја на најлошиот дожд што имаше, не 15 минути, туку три часа и повеќе, и покажаа почит кон таа идеја и она во што веруваат, и нема ништо поважно од тоа, тоа едноставно не се гледа, благодарам што не ви беше тешко“, рече Вучиќ.

Со тоа, како што нагласи, покажале колку ја сакаат Србија и колку се грижат за неа.

СНС мора да продолжи да победува за Србија да продолжи да се развива

Вучиќ оцени дека за 15 години од своето постоење, и покрај најбруталната кампања, СНС успеала да се наметне како клучен политички фактор кој носи одлуки и ги менува животите на луѓето на подобро.

Досегашниот претседател на СНС потсети дека поминле 15 години од формирањето на СНС.

„За тоа време, и покрај најбруталната кампања што се водеше против нас – во текот на четирите години кога бевме опозиција и 11 години во кои ја менувавме и ја менуваме Србија, СНС успеа да се позиционира како клучен суштински политички фактор кој носи одлуки. ги менува животите на луѓето на подобро, обезбедува подобар стандард, отвора работни места, ги зачувува мирот и стабилноста“, рече Вучиќ.

Вучиќ истакна дека не било лесно да се постигнат големи резултати во условите во кои се случило сето тоа.

Потсети дека е време на медиумска блокада, кога ни социјалните мрежи не биле напола важни како денес.

“Успеавме да се избориме за најважното место на политичката сцена, а благодарение на Томислав Николиќ го освоивме и претседателското место“, изјави Вучиќ.

„Се боревме за фискална консолидација, успеавме да направиме голема работа за да не владеат тајкуни и криминалци со Србија, како што некои би сакале тоа да се повтори“, рече Вучиќ.

„Успеавме да ја вратиме надежта дека можеме да ја изградиме Србија, да градиме како никогаш досега, да изградиме автопати, железници, болници, училишта. Овде во Крагуевац во септември ќе го изградиме најубавиот стадион во цела Србија, а тоа се работи кои само ние можевме да ги промениме и да ги започнеме“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека денес, кога многу луѓе доаѓаат на протести, доаѓаат со најмодерни возови и брзи пруги кои може да ги изгради само сериозна држава.

“За сето ова сте заслужни вие, но и граѓаните на Србија“, рече Вучиќ

Тој потсети на дел од, како што рече, милионските лаги на опозицијата, како и обидите за упад во парламентот за време на короната, дека Србија ќе стане паркинг за мигрантите…

„Каква и да дојде криза, вклучително и Украина, што и да правите или не правите, колку и да вешто ја штитите земјата, традиционалните пријателства, меѓународното јавно право со кое го штитите КиМ, никогаш ништо не е добро за нив“, рече Вучиќ и нагласи дека се ова е токму причината зошто СНС мора да продолжи да победува.

Продолжете да се борите за Србија, непристојните никогаш нема да ги победат пристојните

Досегашниот претедател на СНС Александар Вучиќ им порача на своите сопартијци, пред почетокот на вонредното собрание на партијата, да продолжат да работат и да се борат за Србија, како и дека безобразните никогаш нема да ги победат пристојните.

„Вие кои создадовте политички џин, продолжете да работите и да се борите за нашата Србија и безобразните никогаш не можат да ги победат пристојните, полошите никогаш не можат да победат и незнаењето никогаш не може да победи над знаењето и неработењето никогаш не може да победи над работата и затоа ве молиме продолжи да работи со голема енергија“, рече Вучиќ.

Се додека сум жив нема да си одам од СНС

Претседателот на Србија и досегашен лидер на СНС порача дека нема да ја напушти СНС додека е жив.

Тој изјави дека опозицијата кога објавил дека повеќе нема да биде претседател на СНС кажала дека лаже и мами и дека копнеел да си ја задржи фотелјата до смрт, бидејќи мислеле дека е таков и рекле дека ова никогаш не би се случило.

„Не, премногу го сакам СНС и оваа партија заедно со моите деца е мојот живот. Никогаш нема да ја напуштам оваа партија и вас додека сум жив, што и да чините и што и да правите“, додаде Вучиќ.

Тој истакна дека само мисли дека е потребен малку поинаков пристап за обединување на поголем број сили на оние кои сакаат да се борат за победа на патриотска Србија.

“Успешна Србија која ќе се фокусира на своите граѓани, на земја која нема да бара причини за поделба, туку за обединување и заедништво“, нагласи Вучиќ.

Биографија на новиот претседател на СНС, Милош Вучевиќ

Министерот за одбрана, вицепремиерот на Владата на Србија и поранешен градоначалник на Нови Сад, кој трипати беше избиран на оваа функција, од денеска ќе ја предводат најсилната политичка партија во земјата – Српската напредна странка.

Тој на функцијата го замени Александар Вучиќ, кој денеска на средбата во Крагуевац го предложи за свој наследник.

Вучевиќ е роден во 1974 година во Нови Сад. Учел во основното училиште „Васа Стајиќ“ во Нови Сад, гимназијата „Јан Колар“ во Бачки Петровац, а дипломирал на Правниот факултет во Нови Сад во 1999 година.

Тој е член на СНС од нејзиното основање – од 2008 година. Адвокат во Адвокатската канцеларија за семејство од 1999 г. Во 2011 и 2017 година е избран за претседател на Градскиот комитет на Нови Сад на СНС.

Станал градоначалник на Нови Сад во 2012 година, кога престанал да работи како адвокат. Бил член на Одборот на Националната алијанса за локален економски развој (НАЛЕД) од 2015 до 2016 година.

По локалните избори во 2016 година е избран за градоначалник на Нови Сад втор последователен мандат, а трет пат во 2020 година.

Така, тој стана првиот градоначалник кому трипати му беше доверено управувањето со градот, што му го отвори патот  да влезе во историјата на Нови Сад како личност која најдолго била на чело низ повеќе од (2,5) два и пол века историја.

Тој беше потпретседател на Српската напредна партија од 2021 година.

Носител е на највисокото признание на Српската православна црква – Орденот Свети Сава, втор степен, кое му беше врачено минатата година.

Наградата Светисава ја доби за голем придонес во подобрувањето на условите за работа во предучилишните и образовните институции и афирмацијата на успешните ученици во Нови Сад.

Добитник е на повелбата за почесен сенатор на Сенатот за економија на Србија, која му беше доделена во 2014 година.

Истата година ја добива наградата „Капетан Миша Анастасијевиќ“, која му беше врачена како водач на градската управа, за промоција на европските вредности на животот во Нови Сад.

Две години подоцна, тие вредности беа потврдени со прогласувањето на Нови Сад за младински главен град на Европа во 2019 година и европска престолнина на културата во 2021 година.

Тој ја доби наградата „Бел гулаб“ во рамките на програмата Тесла Глобал Форум. Носител е на Орденот Свети владика Максим од Сремската епархија, како и писмо на признание и благодарност од Бачката епархија за неговиот исклучителен придонес во развојот на духовниот и црковниот живот.

Како што стои во официјалната биографија, покрај правните науки, историјата и географијата му се омилени општествени области. Тој е страстен љубител на фудбалот и спортот. Сака слободното време да го поминува во природа, риболов.

Зборува англиски. Оженет е со Маја, таткото на Михаило и Данило.

Извор: 24вести.рс

Фото: НЕБОЈША РАУС