logo
logo
logo

Дали СЕ ИСПЛАТИ ДА ПАТУВАТЕ САМИ, еве колку се плаќа повеќе

Vecer | 21.01.2023

Дали СЕ ИСПЛАТИ ДА ПАТУВАТЕ САМИ, еве колку се плаќа повеќе

Соло патниците плаќаат и до 87 отсто повеќе, во споредба со туристите кои патуваат во парови, пишува Sky news.

Истражувањата покажуваат дека тие често се принудени да платат дополнителна сума пари за да резервираат двокреветна соба, а исто така остануваат со помалку избор.

Аналитичарите открија дека на клиентите на Туристичката агенција (ТУИ) во просек им се наплаќа 47 отсто повеќе доколку патуваат без придружба.

На пример, соло патниците плаќаат 1.400 фунти (околу 1.600 евра) за кабина на крстаречкиот брод „P&O Mediterranean“, додека оние во двојка плаќаат 749 фунти по лице (околу 850 евра) за истата соба, што е 87 проценти помалку. .

Соло патниците плаќаа нешто помалку со агенцијата Jet2Holidays, но имаа и помалку избор, околу 20 проценти.

Туристичката агенција наведува дека зголемувањата на цените споменати во извештајот не ги одразуваат „навиките за патување на нивните клиенти, бидејќи повеќето соло патници патуваат надвор од големите празници и избираат еднокреветни соби“.

Во меѓувреме, Jet2 велат дека се потрудиле да „се грижат за соло патниците“ и им даваат попуст од 30 фунти на нивната резервација.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk