logo
logo
logo

За Скопје пишува и „Гардијан“: АМА НЕ ЗА ДОБРО! Зашто воздухот мириса на ИЗГОРЕНА ПЛАСТИКА!

Vecer | 24.09.2023

За Скопје пишува и „Гардијан“: АМА НЕ ЗА ДОБРО! Зашто воздухот мириса на ИЗГОРЕНА ПЛАСТИКА!

Планините околу Скопје ги чуваат граѓаните безбедни кога смогот станува погуст, но ги заробуваат и отровите што го прават воздухот меѓу најопасните од сите градови во Европа. Нечистите горива како извор на загадување, заедно со лошото урбанистичко планирање и незгодниот терен со децении го задушуваат главниот град на Северна Македонија. Градот се наоѓа во котлина каде што стари фабрики функционираат покрај домовите и работните места. Во зима, кога луѓето палат печки со отпадно дрво и ѓубре, се крева топол воздух кон небото, кој се сретнува со студениот и тежок планински воздух и го формира капакот што го задржува загадувањето и маглата во самата котлина.

Британскиот весник Гардијан вака го започнува текстот посветен на загадениот воздух во македонскиот главен град.

Анализата на Гардијан го откри податокот дека Скопје е домаќин на три од најмногу загадените окрузи на континентот и дека заедно со други градови од Западен Балкан и Полска, е едно од европските жаришта за ПМ-2,5 честичките.

Ако ја достигне построгата граница од 10 микрограми на метар кубен ПМ-2,5 честички во воздухот што е пропишана од СЗО, која во меѓувреме и ја намали ваквата граница на 5 микрограми на метар кубен, градот ќе ги преполови болничките посети поради болести на срцето и белите дробови, пишува Гардијан.

Медиумот ги пренесува стравувањата на жителите на Скопје, кои велат дека не се плашат само за сопственото, туку и за здравјето на нивните семејства и пријатели.

„За некои жители, лошиот воздух е дополнителна причина да ја напуштат земјата, заедно со ниските плати и корупцијата кои го поттикнаа одливот на мозоци во ЕУ“, се вели во текстот.

Две-третини од жителите на Скопје горат дрва, често користат нискоквалитетно гориво во неефикасни печки или пак палат ѓубре кога не можат да си дозволат друго затоплување, пишува „Гардијан“ во текстот кој може да се прочита ОВДЕ.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk