Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 49 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 297 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие на интерните клиники имало 17 приеми.

Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало 10 нови приеми на пациенти и 10 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 12 пациенти.
Во изминатите 24 часа дома се пуштени 26 оздравени пациенти.

Во моментот на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 24 пациенти, на Клиниката за неврологија – 30 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 40 пациенти со симтоми на коронавирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 80 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 93 пациенти, а на Иститутот за белодробни заболувања кај децата во Козле има 24 пациенти. На ГАК има 6 хоспитализирани ковид-позитивни пациентки.

Вкупно 297 пациенти потврдени и сомнителени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите е на кислородна поддршка.
Бројот на приеми во изминатите денови е стабилен и утрово, до 8 часот, имало 53 слободни места, а се очекува во текот на денот, по направените исписи на оздравените пациенти, да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и може да згрижат пациенти што имат потреба од кислородна поддршка.

makfax.com.mk