logo
logo
logo

Според министерот ВРЗУВАНОТО ДЕТЕ во Демир Хисар било лекувано според сите протоколи

Vecer | 02.10.2023

Според министерот ВРЗУВАНОТО ДЕТЕ во Демир Хисар било лекувано според сите протоколи

Првиот човек во здравството, Фатмир Меџити информира дека детето со аутизам било лекувано според сите протоколи што ги даваат експертите по психијатрија.

Ова следува по реакцијата на родителите околу начинот на кој било третирано нивното дете во психијатриската болница Демир Хисар.

На социјалните мрежи вирално се споделуваше потресно сведоштво на една мајка, која ги обвини лекарите дека нејзниото дете со аутизам го малтретирале и врзувале во психијатриска установа.

Момчето по телото имало видливи рани. Пет седмици било хоспитализирано во болницата, а таму било за опсервација, за да се адаптира на терапијата.

https://vecer.mk/makedonija/dete-so-autizam-vrzuvano-vo-psihijatriskata-demir-hisar-roditelite-vo-neveruvnje-foto/

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk