logo
logo
logo

„Со поспособни, помудри и некорумпирани политичари споровите со Грција и Бугарија ќе се решеа без ненормални и срамни средства“

Vecer | 02.10.2023

„Со поспособни, помудри и некорумпирани политичари споровите со Грција и Бугарија ќе се решеа без ненормални и срамни средства“

Со поспособни, помудри и некорумпирани политичари, Македонија, споровите со Грција и Бугарија ќе ги решеше без да употребува толку ненормални, неморални и срамни средства, вели поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини.

Македонија во спорот со Грција беше приморана да го промени уставнто име по потпишаниот Преспански договор и непочитувањето на волјата на граѓаните  на неуспешниот референдум.

Во спорот со Бугарија преку Договорот за добрососедство и пријателство се прифати заедничка комисија за историски и образовни прашања преку која се менува историјата во учебниците, а Македонија постојано е цел на бугарски условувања.

Во Бугарија се гласаат декларации дека не постои македонски јазик, дека македонскиот народ е измислен после 1944 година, а се дотогаш бил дел од бугарскиот.

Спорот со Бугарија се уште не е решен и можеби нема крај, а токму тоа што нема гаранции дека Бугарија ќе прекине со условување е причината што македонската опозиција се противи на гласање на уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот.

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk