Премиерот Зоран Заев соопшти дека постигнал договор со Зијадин Села и Африм Гаши, но не соопшти каков договор. Тој рече дека деталите за договорот ќе се соопштеле откако се ќе се најде на хартија.

-Завршивме и денеска со состанокот, верувам дека постигнавме договор. Ова што го договоривме ќе го ставиме на хартија, бидејќи има и правни формулации, за потоа да можеме и да ги соопштиме и самите детали, изјави премиерот по средбата.

Појасни дека е договорено решение, на ако го соопштат сега договореното, пред да го стават на хартија, може да се направи различно видување во јавноста.

На законското решение, како што рече, ќе се работи веднаш, и дека не се соопштува договореното, тука ова го правиме само од аспект на внимателност.

-На предлог законското решение ќе работат предлагачите, ќе го достават кај нас како извршна васт и веднаш ќе го преставиме пред јавноста, рече Заев.

-Веруваме дека има договор, тоа е вистинската формуалција, затоа што ќе ја видиме кога ќе ја ставиме на хартија. Решение се постигна, и не навлегувам во деталите. Има наративно усно решение, целта е да го ставиме на хартија, а денови се во прашање, само да се стави на хартија, потенцира Заев.

Ова беше трета средба на Заев со претставници на албанската опозиција – Алијанса за Албанците и Алтернатива за законот за државјанство и решавање на проблемот со немањето државјанство на одреден број граѓани, како и за одблокирање на работата на Собранието.

На средбата присуствуваа и министерот и заменик-министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и Назим Буши, пратеничката Илире Дути од Алијанса за Албанците, како и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа, кој е од редовите на БЕСА.